Lukuabi: kus häda kõige suurem, seal abi kõige kiirem

Cropped image of lockpicker fixing door handle at home

Elus tuleb ikka ette, kus võti kaob või ei keera ust lahti ning jääd nõutult poekottidega ukse taha seisma. See kipub juhtuma just kõige ebamugavamatel hetkedel. Sellisel puhul on mõistlik hädaolukordadeks alati hoida telefonis lukuabi numbrit, et kiiresti abi saada.

Et tunde ukse taga seisma ei peaks

Kõige levinum on see, kui inimene kaotab ära oma koduvõtme või siis unustab tuppa ning laseb ukse sneprisse. Lukuabi on alati operatiivne ning Tallinnas jõuab kohale tavaliselt vähem kui poole tunniga, et kaua ukse taga ootama ei peaks. Ei pea kartma, et ukselukk lootusetult ära lõhutakse, sest tehnikud on avanud mitmeid ja mitmeid uksi ning teevad oma tööd ülima ettevaatlikkusega, võimalusel lukku võimalikult vähe kahjustades. Kui lukk siiski katki läheb, on tehnikul olemas kiire lahendus ja võimalus lukk asendada ning kui võti ongi täiesti kadunud, saab teie luku järgi teha uue võtme, et järgmine kord kiiresti tuppa saada.

Tihtipeale kutsutakse lukuabi kohale ka hooldamata luku pärast. Tihtipeale ununeb see, et lukku peaks mõned korrad aastas korralikult õlitama ning võib juhtuda, et hooldamata lukk lihtsalt ei tööta enam ja uks ei avane. Tagantjäreletarkus siin enam muidugi ei aita, aga tehnik tuleb kohale, avab luku ning vajadusel ka õlitab ning määrib selle. Siis jääb enamasti ka kliendile meelde vahel lukk kriitilise pilguga üle vaadata ja vajadusel õlitada, et see töötaks nii nagu peab ja muidugi ei tasu ka unustada, et korrapäraselt hooldatud lukud teenivad sind kauem.

Kõige ootamatum ning õnneks ka harvaesinevam probleem on see, kui mõni halbade kavatsustega pahalane on teie ust muukimas käinud. Parimal juhul ta siiski sisse ei saanud, ent lukk võib siiski olla rikkis ning see mõjutab turvalisust. Kui lukk tundub olevat katki ning ei toimi korralikult, tasub samuti kohale kutsuda tehnik, kes selle üle vaatab, probleemi välja selgitab ning luku kas ära parandab või asendab.

Kui autosse sisse ei pääse

Lukuabi aitab ka siis, kui probleem on mitte maja, kontori ega korteri, vaid hoopis autolukuga. Ei tasu meelt heita, kui autovõtmed kaovad või autosse ununevad. Ja mõistagi on väga vale otsus hakata ise ust lahti kangutama – sellisel juhul võite autot hoopis rohkem kahjustada ning pärast kahetsete, kui jõuga kangutatud uksele jäävad kriimud või veel hullemd kahjustused. Lukuabil on spetsiaalsed tööriistad, mis aitavad auto avada seda kahjustamata vaid loetud minutitega – lukk tuleb lahti ning auto jääb terveks.
Üks levinumaid põhjuseid Eesti kliimas, miks autolukk ei avane, on jäätumine. Seda saab tehnik järgmine kord ennetada spetsiaalse jääsulatusvahendiga, mis tulevikus lukku kaitseb, et see enam ära ei jäätuks.

Töö kiire ja korralik

Lukuabi tõttab hädalistele appi nii kiiresti kui võimalik – Tallinnas jõutakse tavaliselt kohale vähem kui poole tunniga ja seda ööpäevaringselt, kasvõi kell kolm öösel.

Tehnikul on kaasas kõik vajalik – tööriistadest kuni uute lukkudeni. Ei pea ka öösel pangaautomaati otsima sõitma, sest maksta saab ka pangakaardiga ning äriklientide puhul ka arvega. Seega tasub hädaolukordadeks alati hoida telefonimälus lukuabi numbrit, et ootamatused rivist välja ei viiks ja kiirelt laheneksid.

Kuidas ennetada ummistusi?

Ummistus on üks kõige sagedamini esinevaid torustikuprobleeme, millega peaaegu igaüks meist kokku puutunud on. Vesi ei lähe enam kraanikausist või dušširuumist alla või läheb, aga liiga aeglaselt? Jah, see ongi ummistus. 

Ettenägematud olukorrad nagu ummistused on ebameeldivad ning üsna tüütud. Seda enam, et tavaliselt tekib ummistus just kõige ebasobivamal ajal. “Vesi ei lähe kraanikausist alla!” või “WC pott on umbes!” on ilmselt kaks kõige ebameeldivamat lauset, mida ükski koduomanik oma kodus kuulda ei taha. Seetõttu on palju targem ummistusi juba eos vältida. Kuidas, mil viisil ning kui tihti tuleks oma koduse kanalisatsioonisüsteemi eest hoolt kanda?

Ummistuste peamiseks tekkepõhjuseks on toidu või muu ebavajaliku sattumine kanalisatsiooni ning torustiku vähene puhastamie. Seega, üks kõige lihtsamaid ja lollikindlamaid viise ummistuste vältimiseks on olla ettevaatlik selle suhtes, mida sa oma kraanikausist või WC potist alla lased. See ei tohiks ju kellelegi üle jõu käia. Muidugi, mõnikord võib see olla raskendatud, kui peres on lapsi, kes vahepeal asju niisama nalja viluks WC potti viskavad. 

Mida siis tuleks vältida? Kõike, mis pole vesi? Jah, põhimõtteliselt küll. Ka liigne rasv, õli ja muu selline võib koos ülejäänud mustusega torustikku ummistada. Kusjuures, rasv, kohvipaks, juuksekarvad ja seep ongi peamised torustiku ummistajad. Proovi vältida nende sattumist kanalisatsiooni. Kui sinu kodus on tihti ummistusega probleeme siis võiksid proovida järgmiseid võtteid:

  • Ära kalla kohvipaksu kraanikaussi! Enne nõude pesemist, võta presskannust kohvipaks lusikaga välja ning viska see prügikasti. Tee sama ka siis, kui armastad juua pätikohvi.
  • Vala küpsetusrasv mõnda anumasse ning selle täitumisel viska see koos anumaga minema. 
  • Pane äravoolutorudele kraanikausis ja dušširuumis ette filtrid või valamusõelad, et vältida juuksekarvade ja seebijäänuste sattumist kanalisatsiooni. Sobivate filtrite leidmiseks võib olla abi ehituspoe töötajatest või professionaalsest torumehest. Ka suuremates kaubanduskeskustes peaks äravoolufiltrid täitsa olemas olema. Enne poodi minekut tasub äravoolutoru diameeter ära mõõta. Filtrite paigaldamine on enamasti väga lihtne. Need tuleb lihtsalt äravoolutoru peale asetada ning aegajalt puhastada. 

Kahjuks satub rasv torustikku ka mustadelt nõudelt ning läbi filtri, mistõttu tuleks torustikku  ikkagi aeg-ajalt puhastada. Ka mitmed kehahooldusvahendid sisaldavad rasvu, mistõttu võib ka vannitoa torustik puhastamist vajada. Proovi järgmist:

  • Pärast igat suuremat kasutuskorda lase kuumal veel läbi valamu kanalisatsiooni joosta. Kuum vesi lahustab kanalisatsiooni seisma jäänud rasva. Kõige paremini mõjub just keenud vesi otse veekeetjast. 
  • Loputa torustikku söögisoodaga. Sooda on suurepärane puhastusvahend, mis eemaldab ka ebameeldiva lõhna torustikust. Äravoolutorude loputamiseks kalla kraanikaussi umbes tassitäis soodat ning loputa keeva veega.
  • Loputa totustikku äädikaga. Lase äädikal umbes 30 minutit torudes seista ning seejärel kalla peale kuuma vett otse veekeetjast. Äädikas on hea puhastusvahend, kuna sisaldab äädikhapet, mis toimib suurepärase orgaanilise lahustina toidu ja rasva eemaldamiseks torudest.

Kui kodus peaks siiski ummistus tekkima on sinu esimeseks abimeheks kummipump, mille abil saab lahti väiksematest ummistustest. Proovi kasutada pumpa koos kuuma vee, sooda ning äädikaga. Kui vähegi võimalik, siis proovi vältida poekeemiat ning kasuta loodussõbralikke abivahendeid või kutsu kohale torumees

Keemilised torupuhastusvahendid sisaldavad leeliseid ning mitmeid ohtlikke kemikaale. Väikeses koguses on need küll ohutud, kuid tasub kindlasti lugeda informatsiooni toote pakendilt. Keemilised ummistuste eemaldajad võivad saastada kanalisatsiooni ning põhjustada põletusi. Kui kuum vesi ja valamupump lahendust ei too, on mõistlikum kutsuda torumees.

Kuidas renoveerida vannituba?

Valdav enamus praegu kasutuses olevatest korteritest asub vanemates majades ning kaugeltki mitte igaühel pole võimalik soetada äsja valminud ning kõigi mugavustega eramut või korterit. Uue korteri soetamise asemel on tihti kergem renoveerida olemasolevat või osta vanem korter, mis vajab renoveerimist. Kuid ka siis tuleks anda endale aru, millises mahus renoveerimistöid teha tuleb. 

Üks kõige keerukamaid ruume renoveerimiseks on kindlasti vannituba. Vannitoa renoveerimine pole lihtne projekt ning selle läbiviimine nõuab tihti oskustöölise abi, mis võib olla üsna kulukas. Teisest küljest aitab vannitoa renoveerimine tõsta tublisti maja või korteri väärtust. 

Nutika kinnisvaraomaniku jaoks ei tohiks vannitoa renoveerimine olla astronoomiliste kuludega projekt. On mitmeid nippe, mis aitavad vannitoa remondi- ja renoveerimiskulude arvelt raha kokku hoida.

Uuri, kas majasisene torustik vajab uuendamist

Enne renoveerimistööde algust tasub kindlasti välja uurida, kui vana on majasisene torustik ning millal seda viimati renoveeriti. Paljude tänapäeval kasutuses olevate majade ning korterite torustik on nüüdseks juba 30 aastat vana ning tihti pole teada, kui hästi ja kvaliteetselt majasisene torustik üldse paigaldatud on. Enne vannitoa mahalõhkumist tuleks kindlasti mõelda ka sellele, kas majasisene torustik vajab uuendamist ning võimalusel see oma korteri piires ära teha.  

Torustiku renoveerimine või ümberehitamine on kulukas, kuid veelgi kulukam on pärast renoveerimistööde lõppu avastada, et majasisene torustik siiski vajab uuendamist. Kui elad korterelamus, uuri kindlasti, kas korteriühistul on plaanis teha lähiajal suuremat sorti renoveerimistöid. Majasisese torustiku renoveerimine toob tihti kaasa lõhkumistöid vannitoas ning see tähendab, et sinu värskelt remonditud vannituba saab jällegi kahjustada.

Palka kvaliteetne torumees

Kuna raha pole kunagi piisavalt, tuleks torustiku renoveerimistöid teha võimalikult säästlikult. Siinkohal tasub silmas pidada, et säästmine ei tähenda alati kõige soodsama torumehe palkamist. Kui torumees ei tee oma tööd kvaliteetselt võib esialgu säästetud raha hiljem kalliks maksma minna. 

Eelista oma koduste sanitaartehniliste probleemide lahendamiseks alati litsentseeritud veevärgilukkseppa, kes on saanud vastava hariduse. Kogenud torumees on äärmiselt väärtuslik ning teeb tihtipeale oma tööd palju kiiremini. Torutööde puhul saavutatakse suurim sääst siis, kui torumees tegutseb õigesti ning ei pea oma tööd korduvalt üle tegema. Lisaks võib halvasti renoveeritud või paigaldatud torustik tuua tulevikus palju probleeme, mille likvideerimine võib osutuda üsna kulukaks.

Kasuta olemasolevat projekti

Eramute ja korterite puhul on torustiku renoveerimine kõige soodsam, kui ei muudeta asukohtasid ega mõõte. Vajadusel võib teha ka projektimuudatusi või suuremate muudatuste korral täieliku renoveerimisprojekti, kuid selle koostamine tähendab lisakulutusi kinnisvara omanikule. Kui täielik renoveerimisprojekt pole vajalik, tuleks piirduda olemasoleva projektiga. 

Ära unusta elektrijuhtmeid

Kui sinu vannitoas asuvad pistikud, siis ära unusta kontrollida ka nende ja seinasiseste elektrijuhtmete kvaliteeti. Eriti kui tegemist on vanema hoonega – veneaegsed elektrisüsteemid pole sobivad suure võimsusega elektriseadmete jaoks, mida tänapäeval kasutatakse. Enne vannitoa renoveerimist tuleks kindlasti kaaluda ka elektrisüsteemi uuendamist.

Tee ise nii palju kui võimalik

Torustiku renoveerimine ja paigaldamine tuleks jätta torumehe hoolde, kuid raha säästmiseks on võimalik enamus lihtsamaid renoveerimistöid teha iseseisvalt. Nagu näiteks vannitoaplaatide vahetamine, ustelukkude vahetamine ja muu säärane. 

Ära hoia materjali pealt kokku 

Nagu ikka, tuleks renoveerimistöid planeerides arvestada sellega, et odav ja ebakvaliteetne materjal ei tähenda alati kokkuhoidu. Vastupidi – odav ehitusmaterjal ei pruugi olla nii kauapüsiv, mis omakorda tähendab seda, et remondiga tuleb lähitulevikus otsast peale austada. Leia endale usaldusväärne abiline, kes oskab materjali kvaliteeti adekvaatselt hinnata.