Kuidas ennetada ummistusi?

Ummistus on üks kõige sagedamini esinevaid torustikuprobleeme, millega peaaegu igaüks meist kokku puutunud on. Vesi ei lähe enam kraanikausist või dušširuumist alla või läheb, aga liiga aeglaselt? Jah, see ongi ummistus. 

Ettenägematud olukorrad nagu ummistused on ebameeldivad ning üsna tüütud. Seda enam, et tavaliselt tekib ummistus just kõige ebasobivamal ajal. “Vesi ei lähe kraanikausist alla!” või “WC pott on umbes!” on ilmselt kaks kõige ebameeldivamat lauset, mida ükski koduomanik oma kodus kuulda ei taha. Seetõttu on palju targem ummistusi juba eos vältida. Kuidas, mil viisil ning kui tihti tuleks oma koduse kanalisatsioonisüsteemi eest hoolt kanda?

Ummistuste peamiseks tekkepõhjuseks on toidu või muu ebavajaliku sattumine kanalisatsiooni ning torustiku vähene puhastamie. Seega, üks kõige lihtsamaid ja lollikindlamaid viise ummistuste vältimiseks on olla ettevaatlik selle suhtes, mida sa oma kraanikausist või WC potist alla lased. See ei tohiks ju kellelegi üle jõu käia. Muidugi, mõnikord võib see olla raskendatud, kui peres on lapsi, kes vahepeal asju niisama nalja viluks WC potti viskavad. 

Mida siis tuleks vältida? Kõike, mis pole vesi? Jah, põhimõtteliselt küll. Ka liigne rasv, õli ja muu selline võib koos ülejäänud mustusega torustikku ummistada. Kusjuures, rasv, kohvipaks, juuksekarvad ja seep ongi peamised torustiku ummistajad. Proovi vältida nende sattumist kanalisatsiooni. Kui sinu kodus on tihti ummistusega probleeme siis võiksid proovida järgmiseid võtteid:

  • Ära kalla kohvipaksu kraanikaussi! Enne nõude pesemist, võta presskannust kohvipaks lusikaga välja ning viska see prügikasti. Tee sama ka siis, kui armastad juua pätikohvi.
  • Vala küpsetusrasv mõnda anumasse ning selle täitumisel viska see koos anumaga minema. 
  • Pane äravoolutorudele kraanikausis ja dušširuumis ette filtrid või valamusõelad, et vältida juuksekarvade ja seebijäänuste sattumist kanalisatsiooni. Sobivate filtrite leidmiseks võib olla abi ehituspoe töötajatest või professionaalsest torumehest. Ka suuremates kaubanduskeskustes peaks äravoolufiltrid täitsa olemas olema. Enne poodi minekut tasub äravoolutoru diameeter ära mõõta. Filtrite paigaldamine on enamasti väga lihtne. Need tuleb lihtsalt äravoolutoru peale asetada ning aegajalt puhastada. 

Kahjuks satub rasv torustikku ka mustadelt nõudelt ning läbi filtri, mistõttu tuleks torustikku  ikkagi aeg-ajalt puhastada. Ka mitmed kehahooldusvahendid sisaldavad rasvu, mistõttu võib ka vannitoa torustik puhastamist vajada. Proovi järgmist:

  • Pärast igat suuremat kasutuskorda lase kuumal veel läbi valamu kanalisatsiooni joosta. Kuum vesi lahustab kanalisatsiooni seisma jäänud rasva. Kõige paremini mõjub just keenud vesi otse veekeetjast. 
  • Loputa torustikku söögisoodaga. Sooda on suurepärane puhastusvahend, mis eemaldab ka ebameeldiva lõhna torustikust. Äravoolutorude loputamiseks kalla kraanikaussi umbes tassitäis soodat ning loputa keeva veega.
  • Loputa totustikku äädikaga. Lase äädikal umbes 30 minutit torudes seista ning seejärel kalla peale kuuma vett otse veekeetjast. Äädikas on hea puhastusvahend, kuna sisaldab äädikhapet, mis toimib suurepärase orgaanilise lahustina toidu ja rasva eemaldamiseks torudest.

Kui kodus peaks siiski ummistus tekkima on sinu esimeseks abimeheks kummipump, mille abil saab lahti väiksematest ummistustest. Proovi kasutada pumpa koos kuuma vee, sooda ning äädikaga. Kui vähegi võimalik, siis proovi vältida poekeemiat ning kasuta loodussõbralikke abivahendeid või kutsu kohale torumees

Keemilised torupuhastusvahendid sisaldavad leeliseid ning mitmeid ohtlikke kemikaale. Väikeses koguses on need küll ohutud, kuid tasub kindlasti lugeda informatsiooni toote pakendilt. Keemilised ummistuste eemaldajad võivad saastada kanalisatsiooni ning põhjustada põletusi. Kui kuum vesi ja valamupump lahendust ei too, on mõistlikum kutsuda torumees.